Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekPraha (raz) - Na neformální setkání přicestovali do Prahy předseda evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering, předseda francouzského parlamentu Bernard Accoyer, před-seda švédského parlamentu Per Westerberg a první místopřed-sedkyně španělského parlamentu Maria Teresa Cunillera. Přjali poz-vání předsedy české poslanecké sněmovny Miloslava Vlčka.
Na pořadu dne byla role a možnosti parlamentní demokracie pro řešení krizových situace. Jednou z projed-návaných záležitostí byla rovněž situace v Gaze.
Na otázku reportéra izraelského portálu Mignews, zda se skutečně evropští parlamentáři chystají postavit před soud důstojníky izraelské armády či ministryni zahraničí Cipi Livni jako válečné zločince, nebo konečně vezmou na vědomí země, na níž dopadají tisíce raket za rok, má právo se bránit, padaly značně neurčité odpovědi.
Vše ústilo do výroků, že je třeba nejprve zjistit, jak se skutečně věci mají, vyslechnout obě strany a pak teprve vynášet úsudek. Je třeba mít co možná nejobsáhlejší informaci je nevhodné vynášet uspěchané názory. Je tedy jen s podivem, že na půdě evropského parlamentu zaznívaly hrozby nejen pro izraelské důstojníky, ale dokonce zaznívaly hlasy, že ministryně zahraničí, Cipi Livni, by měla být postavena před vojenský soud jako válečný zločinec. To vše v době, kdy byla ministryně v Bruselu na jednání. Na přímou otázku však evropští parlamentáři nedokázali dát přímou odpověď.
ObrazekPředseda evropského parlamentu, Hans-Gert Pöttering, se chystá odjet do Izraele a Palestiny v čele delegace, která by právě měla sbírat informace o událostech a o adekvátnosti izraelské reakce na raketové útoky HAMASu. Ani Pöttering však nezapomněl připomenout, že Palestinci měli podstatně více ztrát, než Izraelci. Už se ale nezmínil, že Palestinci stříleli z hustě osídlených míst, takže  do odvetné palby zatáhli i civilisty. Navíc dokázali Izraelci zasahovat teroristická hnízda takže není divu, že počet byl vyšší. Také ho, zda se, nezajímalo že HAMAS používal sanitky k převozu raněných pro přemísťování svých bojovníků, že obsadil v pásmu Gazy nemocnice z nichž řídil útoky na Izrael a pro potřeby zraněných přenechal jedinou nemocnici. Zdá se, také, že je prostě zločin, že těch Izraelců zahynulo tak málo.
Po získání informací o Gaze se chystají účastníci schůzky na další setkání v Paříži, kam je pozval předseda francouzského parlamentu Bernard Accoyer. Setkání má proběhnout koncem února.
„Teprve až shromáždíme dostatek informací, můžeme vyslovit nějaké kompetentní a konkrétní závěry,“ řekl předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček.
ObrazekV tuto chvíli může být milé alespoň dovození faktu, že něž získají parlamentáři dostatek informací, ani Cipi Livni ani důstojníkům „Litého olova“ alespoň prozatím zatčení v Evropě nezhrozí. Věřme, že informace, které získají, je přimějí zauvažovat, jak by postupovali oni v případě, že by rakety z islámských komunit začaly dopadat na jejich města a jejich země. Dokud budou nahlížet na celý problém přes deformované zrcadlo obřích islámských komunit, které si pustili do vlastních zemí, je Izrael v ohrožení. Dokud je pro ně důležitější arabská ropa a další suroviny, než objektivní pohled na skutečnost – kdo je napadený a kdo ve skutečnosti útočí – jen těžko můžeme očekávat spravedlivé uvažování od evropských úředníků, kteří se jako ve 30. letech minulého století domnívají, že se vyhnou problémům obětováním jiné země. Tehdy to bylo Československo, dnes to může být Izrael. Výsledek ale bude stejný. Násilí se nikdy nespokojí s málem a bude chtít stále víc.