Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

ObrazekPo vytrvalé dělostřelecké přípravné palbě začala pozemní operace izraelské armády CACHAL „Lité olovo“
V poslední době bylo podle izraelského serveru Mignews přesunuto do pásma Gazy přes 10 tisíc izraelských vojáků. Podle izraelských médií vláda zároveň vyslovila souhlas s hromadným povoláváním záloh.
Je zřejmé, že se Izrael poučil ze zkušeností II. Libanonské války, kdy jeho vláda vyhlašovala grandiózní cíle jako např. likvidaci HAMASu, nebo záchranu izraelského vojáka Galida Šalila vězněného HAMASem.
Tentokrát má CACHAL před sebou dva konkrétní cíle
1. Krátkodobým cílem je zastavení raketového ostřelování izraelského území HAMASem a dalšími teroristickými organizacemi.
2. Dlouhodobějším cílem je vytvoření mechanismů, znemožňujících další útoky z Gazy na jižní teritoria Izraele.

Účelem této akce je podle vládních zdrojů zastavit útoky a nastolit klid v celé západní části Negevské pouště a v obydlených osadách, sousedících se sektorem Gazy.
Konkrétní cíle úderu nejsou, z pochopitelných důvodů zveřejněny, proslýchá se však, že kromě neutralizace raketových zařízení jsou mezi cíli mešity, skladiště zbraní a vojenských zásob, ale také „bodové cíle“ (zaměřené na osoby).
Zástupce náčelníka generálního štábu již dříve prohlásil: „Jsme zatím na počátku, jehož eskalace nebude strmá. To horší nemáme za sebou, ale před sebou a musíme být na to připraveni, O naší schopnosti zvládnout situaci bude vypovídat jak plnění úkolů, tak schopnost ochránit civilní obyvatelstvo.“
Na operaci „Lité olovo“ se CACHAL připravoval dost dlouho, ale ani HAMAS nelenil. Podzemní tunely napěchoval „nádivkou“ z výbušnin a na předpokládanou cestu izraelských tanků nastražil nášlapné miny.
I když HAMAS ani na chvíli nezastavil ostřelování území izraelského jihu z pásma Gazy, jeho vedení nenápadně naznačuje, že zastavení izraelské bojové operace, odvolání blokády a osvobození všech palestinských vězňů (včetně prokazatelných teroristů) by dokázalo HAMAS přimět k uzavření nového příměří s Izraelem.
Přes snahu USA přimět Izrael k zastavení palby, odstupující prezident George Bush v podstatě zopakoval výroky izraelského vedení o tom, že ostřelování izraelských území je nepřijatelné.

 

Obrazek

Podle ČTK se v armádním komuniké uvádí, že zahájená operace je součástí dlouho připravovaného plánu a že její cíl je významně snížit počet raket odpalovaných na Izrael a zajistit obyvatelům ohrožených izraelských oblastí větší stabilitu a bezpečnost. O pozemní invazi se v Izraeli hovořilo již několik dní.
Při jednom z nejméně 25 předchozích nočních náletů na pásmo Gazy byl zabit abú Zakaríja Džamál, uváděný jako zástupce velitele ozbrojeného křídla HAMASu Ahmada Džabarího. Po leteckém bombardování mešity na severu Gazy zahynulo podle agentury AP deset Palestinců a desítky dalších měly být zraněny.
Radikální bojovníci HAMASu včera odpálili nejméně deset raket na izraelská města Ašdod a Aškelon. Lehce zraněni byli dva lidé.

Tisíce demonstrantů se odpoledne shromáždily v Londýně, Paříži, Madridu, Frankfurtu nad Mohanem a v dalších evropských městech k protestu proti izraelskému bombardování pásma Gazy. Na podporu Palestinců demonstrovali i izraelští Arabové ve městě Sachnin na bezpečném severu Izraele.
Na Palestinci ostřelovaném jihu Izraele podobné demonstrace pozorovány nebyly. Není vyloučeno, že důvodem může být nechuť izraelských Arabů nechat se postřílet od svých soukmenovců z pásma Gazy.

 

Obrazek