Jdi na obsah Jdi na menu
 


O pojmu Západní břeh

10. 8. 2012

Proč se říká starodávnému izraelskému území Západní břeh? Komu vadilo starodávné pojmenování Judea a Samaří? Jak známo, 14. května 1948 vznikl z vůle Ligy národů Stát Izrael. Tuto vůli potvrdila 29. listopadu 1947 většina členských zemí OSN. Proti vůli OSN se postavily armády Libanonu, Sýrie, Egyptu, Iráku, Jordánska a Izrael napadly.

Mladý židovský stát se arabské agresi ubránil a v roce 1949 bylo na řeckém ostrově Rhodos postupně podepsáno příměří se všemi arabskými zeměmi, které se agrese zúčastnily. Při podpisu dohody bylo na mapě označeno území mezi bojujícími stranami zelenou pastelkou, proto se mu dodnes říká „Zelená linie“ (ZL). Arabské země odmítly prohlásit ZL za konečnou hranici, resp. demarkační linii, a trvaly pouze na „linii příměří“ v naději, že se jim jednou podaří proměnit příměří v konečné vojenské vítězství, tzn. v likvidaci židovského státu.

ZL označovala území na západ od řeky Jordán, kam až se dostaly jednotky jordánské armády. Obsazené území jordánský král Abdulláh připojil ke svému království a začaly na něm platit jordánské zákony. Na obsazené území se mohli stěhovat palestinští Arabové a král Abdulláh jim dal, proti vůli arabských zemí, jordánské občanství i pas. Ale jordánskou anexi území, vyznačené OSN pro židovský stát, mezinárodní společenství ani Liga arabských zemí neuznaly. 20. července 1951 byl král Abdulláh před jeruzalémskou mešitou zavražděn.

Z uvedeného je zřejmé, že Izrael má plné právo stavět na tomto svém historickém území domy a byty pro své občany. Neustále musíme připomínat, že od Balfourovy deklarace z roku 1917, přes všechna další rozhodnutí mezinárodního společenství měl židovský stát dbát občanských a náboženských práv nežidovských obyvatel. Ale politická práva na samostatný stát mezi řekou Jordán a Středozemním mořem garantovalo mezinárodní společenství pouze židovským představitelům.

Na historickém území Judeje a Samaří, na tzv. Západním břehu, dnes žije asi 10% obyvatel Izraele, kteří tam vybudovali své domovy, postavili školy, podniky apod. Celá oblast tvoří asi 30% velikosti Izraele. Arabové mají z některých míst „Západního břehu“ blíže ke Středozemnímu moři než k řece Jordán. Ještě v roce 1981 prohlašoval potomek Abdulláha, král Hussajn, že: „Jordánsko je Palestina a Palestina je Jordánsko“.
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář